Co bychom jako turisté neměli dělat

Mnozí lidé tráví dovolenou v zahraničí. Problémem však je, že se zde často neumí příliš chovat. Mnohdy dělají nejrůznější chyby, kterým je možné se poměrně jednoduše vyhnout. Rozhodně tedy není na škodu se o nich dozvědět, abychom se jich mohli vyvarovat.

 

Tou hlavní je nerespektování místních zvyklostí a podvědomé předpokládání, že se i v jiných zemích budou lidé chovat stejně jako v České republice. Nic však není dále od pravdy. Každá země má své vlastní zvyklosti, a co je běžné u nás, nemusí být jinde tolerováno. Ještě před cestou bychom se měli informovat o to, co je v dané zemi vhodné a co nikoliv, abychom nechtěně nezanechali špatný dojem.

 

fotografující turistka

 

Dále je to používání místního jazyka. Jistě, mnoho cizinců ocení snahu, avšak pokud známe jen pár slov, u kterých si navíc nejsme příliš jisti významem, je lepší spolehnout se například na angličtinu, pokud ji ovládáme na relativně slušné úrovni. Zanecháme tak podstatně lepší dojem.

 

Také chování například během exkurzí po památkách by mělo být slušné. Rozhodně není vhodné se během nich hlasitě bavit, i když nás zrovna daný objekt nezajímá. Ani bychom se neměli dotýkat muzeálních exponátů nebo pořizovat jejich fotografie, pokud je to zakázáno.

 

oblíbená turistická destinace

 

Je také dobré snažit se vyhnout typickým turistickým pastem, které najdeme v každé atraktivnější lokaci. Sem patří obchody se suvenýry, restaurace a mnohé další. Tyto si totiž často účtují nehorázné ceny, a sortiment mnohdy nebývá příliš kvalitní. Zde se vyplatí ještě před cestou udělat průzkum a zjistit podle recenzí na internetu, která místa a obchody skutečně stojí za to navštívit, aniž byste přišli o poslední peníze.

 

I na ty bychom si ostatně měli dávat pozor. Kapsáři existují nejen u nás, a turisté jsou oblíbeným cílem, neboť věnují svou plnou pozornost něčemu úplně jinému. Mějte tedy peněženku a doklady vždy bezpečně uloženy, abyste o ně zbytečně nepřišli. To by vám totiž dovolenou značně znepříjemnilo.

Příjemné s ještě příjemnějším

Příjemným překvapením pro všechny milovníky lyžování, kteří se chystají vyrazit na Slovensko, je možnost tento pobyt vyřešit ke spokojenosti všech členů rodiny. A dopřát si jak dny strávené na sjezdovkách, tak podvečery, po návratu z lyžování, v termálních bazénech. Stačí jediné. Ubytovat se v jednom z hotelů, které přímo na místě nabízejí svoje služby. Hned po příjezdu to na uvítanou jsou welcome drinky, rovněž tak volný přístup do privátní zóny termálních bazénů s obsluhou či fresh nabídkou vody a čaje. Pro každého hotelového hosta je připravena i wellness taška, ve které je připraven jak nezbytný ručník, tak i župan, ve kterém lze přecházet mezi jednotlivými procedurami bez zbytečného převlékání. Ať už to je termální koupel, perličková koupel či podvodní masáže. Tak kouzelnou aromaterapeuitickou saunou.

Termální bazén

Při které se po celodenním lyžování celé tělo dokonale zahřeje a uvolní. Což ocení všichni členové rodiny. Lyžařských středisek je v okolí Bešeňové několik. Je jenom na vás, kterou si vyberete. SKI PARK Ružomberok je pro rodinu s dětmi optimálním místem, protože nabízí školy lyžování i pro malé děti. Což rodiče určitě ocení. V tomto středisku, které leží na úbočí Velké Fatry ve výšce až 1010 m n.m., jsou zaručeny dobré sněhové podmínky během celé zimy. Vyhledávaným místem je především pro kvalitu služeb, které tu pocítí každý návštěvník.

Běžecká stopa

K dispozici tu jsou jak osmimístné kabinové lanovky, tak i čtyřsedačkové, lyžařské vleky, ze kterých jsou čtyři vyhrazeny dětem a začínajícím lyžařům. Toto lyžařské středisko disponuje dvanácti kilometry sjezdových tratí. Přičemž ta nejdelší má skoro čtyři kilometry s výškovým převýšením sedmi set metrů. Během víkendu jsou pro návštěvníky pořádány zajímavé akce. A to nejen pro děti, ale i pro celé rodiny. Soutěže v jízdě na speciální pneumatice, které se říká snowtubing, snowpark pro děti či tu lze vyzkoušet i základy horolezectví na ledové věži. Pro milovníky běžeckého lyžování jsou v okolí ideální podmínky. S mnoha udržovanými běžeckými tratěmi. 

Jeden společný název, a přece jsou tak rozdílné

S podobným osvětlením se můžeme setkat nejen na veřejném prostranství, ale využívá se jich i ve výrobních halách nebo nákupních centrech a podobně. Za jejich výrobou stojí špičkoví výrobci jako Osram, Philips nebo Sylvania. Zde máme jistotu a zároveň záruku o kvalitních, ale především homologovaných produktech na našem trhu. Tudíž s nimi rozhodně chybu neuděláme. Také jsou rozděleny podle potřeby a intenzity svícení do 3 nejhlavnějších skupin, se kterými se asi tak nejčastěji setkáváme. V podstatě je jedná o výbojky, které jsou energeticky úspornými zdroji. Další předností je dlouhá životnost a také poměrně dlouhodobé svícení.

reklamy

Halogenidová výbojka – má nejvíce přirozeného světla a nejčastěji se s ní setkáme v obchodním centru. Díky ale intenzitě jasu se nyní dávají i na další různá místa jako jsou například přechody pro chodce, parkoviště, sportovní hřiště a podobná místa, kde je třeba mít co nejlépe osvícený objekt. Také je u nich výhodou, že si lze vybrat i vyhovující různou teplotu světla. Nejčastěji je k vidění teplá bílá nebo denní bílá. Klidně se mohou bez obav umístit do svítidel bez krytu, jen některé druhy vyžadují vysloveně kryté svítidlo. To hodně záleží na tvaru, provedení a patici výbojky.

noční osvěltení

Sodíkové výbojky – ty se poznají ihned na první pohled. Jejich barva je nažloutlá, to ale nic nemění na tom, že jsou stále v oblibě. Ono to může být způsobeno jejich životností, která je poměrně o dost delší. Sodíkové výbojky jsou také velmi často používány v pěstitelství, kdy je třeba podpořit růst sazenic umělým světlem.
Rtuťové výbojky – jim náleží modro-bílé světlo. Bohužel jejich životnost není tak velká, proto se s nimi setkáme spíše na místech, kde ještě prozatím stojí starší světelné soupravy veřejného osvětlení.
Na trhu je k dispozici několik druhů a provedení dokonce by se dalo říci, že nikdy nebylo těžší si vybrat. A na druhou stranu i zde je správné východisko, přece nechat si dobře poradit.