Dovolená na cestách

Sami jistě uznáte, že lenošení na zahrádce u bazénu je také dobrá věc, ale cestování je o něco lepší. Už třeba pro sebevzdělání. Nebo proto, že jinde je jinde, a přece jen pro někoho moře znamená moře. Nevyměnil by jej ani za nic.  

Já po něm také strašně toužil a poprvé jsem z něj byl nadšen. Jenže už druhý den nadšení vyprchalo a třetí den polehávání na pláži už jsem se vysloveně nudil. Moře tedy není nic pro mne. Ale cesta tam, to bylo něco jiného. I zpátky.  

vlak

To se jelo vlakem z Hamburku, a to bylo něco. Nejprve super vybavený vlak s příjemnou stevardkou a hlášením na obrazovce, kde jste se například dočetli, jakou rychlostí se zrovna jede. Podotýkám, že to bylo před dvaceti lety. Zhruba. Takže až na přestup do Berlína naprosto bezvadné. Z Berlína do Prahy už nebylo vše tak čisťounké, jako v tom prvním vlaku. Nebyly ani obrazovky, všude to tak divně páchlo a vlak se plazil jako slimák.  

Z Prahy do Otrokovic to už byla opět klasická hrůza. Zamčené toalety, špinavá okna, zpoždění a prostě něco hrozného. Kultura cestování je všude jiná.  

Nikdy však není třeba házet flintu do žita. Ani já jsem na cestování vlakem nezanevřel. Ostatně, vy můžete cestovat jinak. Můj známý byl dva krát u pyramid a říkal mi, že se hned naučil slovo bakšiš. A dal takový, že měl velblouda i s jeho majitelem nebo vodičem jen pro sebe. Mimochodem s tím slůvkem a pořádným balíkem se dostal i tam, kam normální turisté vůbec nesmí. Cestování na korábu pouště pak popisoval jako neustálé tvrdé houpání a puch. Ale prý si pak zvykl tak, že už jinak ani cestovat nechtěl.  

velbloud

Jiný můj známý se zase chlubil cestováním na parníku. Tedy zaoceánském, ne tím na Vltavě. Upřímně řečeno, nic z té plavby neměl, protože většinu trávil uvnitř lodi v barech, restauracích a kinech.  

Nuže, nenechte se zahanbit, a i zkuste cestovat. Schválně, co si vyberete? 

Dovolená je potřeba

Jsou lidé, kteří si nedokáží představit jinou, než aktivní dovolenou. Takoví lidé by si ale měli uvědomit, že je potřeba také někdy nedělat nic. Je skutečně mnoho lidí, kteří si nedovedou představit, že by celý den leželi a nedělali vůbec nic. Něco takového je ale jednou za čas potřeba. Věřte, že pokud si dopřejete alespoň den, kdy opravdu nebudete dělat vůbec nic, vaše tělo to rozhodně ocení. Každé tělo si potřebuje odpočinout a to rozhodně i to vaše. Je sice dobré vydat se na aktivní dovolenou, ale bylo by dobré vyhradit si alespoň den na to, abyste se například pořádně vyspali, následně se dívali na filmy a k tomu si dali něco dobrého. Něco, co máte opravdu rádi a co jste si již velmi dlouho nedopřáli.

Lidé se takovému odpočinku vyhýbají protože, že se se bojí, že by zažili nudu. Pro některé je něco takového opravdu nepředstavitelné a tak raději zvolí aktivní odpočinek, než odpočinek, při kterém si odpočine celé tělo a hlavně hlava.

žena u moře

Aktivní odpočinek není na škodu, protože pokud máte například čtrnáct dní dovolenou, je pochopitelné, že nechcete celých čtrnáct dní proležet a nedělat nic. Člověk se při takové dovolené může seznámit s celou řadou zajímavých věcí a také míst, které rozhodně stojí za to navštívit, ale rozhodně by lidé měli myslet také na své zdraví. Pokud člověk neustále funguje a ani se nezastaví, skutečně to není dobré.

Pokud jdete z práce ihned na aktivní dovolenou, bylo by dobré to promyslet. Nechejte si alespoň den volna, než se vypravíte na danou dovolenou. Uvidíte, že se poté ucítíte mnohem lépe, jelikož vašemu tělu dopřejete něco, co rozhodně potřebovalo.

muž u moře

Každý člověk skutečně potřebuje alespoň den volna, kdy si od všeho odpočine a nebude nic řešit. I vy můžete na chvíli vypnout a nemyslet na problémy, které každý den řešíte. Nechte mozek, ať na chvíli zrelaxuje a přijde na jiné myšlenky. Sami uvidíte, že se vám poté bude fungovat opravdu mnohem lépe.

Dovolená v obytném voze v Čechách

Dovolená v obytném voze v Čechách

Již druhým rokem svět ovlivňuje pandemie. To ovlivňuje aktivity včetně dovolené. Pro různá omezení se o cestování v obytném voze začalo zajímat více lidí.

Zavřené hotely a omezení na hranicích způsobilo, že mnohonásobně vzrostl zájem o karavany. Jako o jednu z mála možností, jak si i v době restrikcí užít dovolenou. Prodejci již na jaře roku 2021 hlásili, že jsou vozy pro celý rok vyprodány. V oblasti cestování karavanem bohužel ČR zaspala a na vzrůstající zájem o tuto formu dovolené nedokáže reagovat. Při lockdawnu je jednou z mála možností relaxace pobyt v přírodě. Zvýšený nárůst návštěvnosti národních parků a dalších přírodních lokalit byl zaznamenán po celé republice. Nebývalý zájem a k tomu nucená uzavírka hotelů, restaurací a dalších služeb sebou přinesla pochopitelné komplikace. Všude přítomný nepořádek, přeplněné odpadkové koše představují jen část problému.

motorhome-5024832_1920

      Zdaleka ne všichni zastupitelé obcí a parků si věděli rady. Jedno z neljednoduších řešení bylo najít, vybrat domnělého viníka a na toho vše svést. Proto se záhy začaly množit zákazy parkování pro karavany s tím, že dělají nepořádek. Nelze tvrdit, že se takový jedinci nenajdou, tak jako v každé skupině obyvatel, ale tvrdit, že nepořádek a přeplněné odpadkové koše na parkovištích jsou vinou karavanistů je alibismus. Moderní karavany mají vše potřebné včetně sprchy a toalety. Nechybí ani odpadkový koš. Zato větší množství návštěvníků v osobních vozech nemělo jak své potřeby řešit díky zavřeným hospodám. Takže jim občas nezbylo nic jiného, než svojí potřebu řešit v křoví po okolí. Někdy je prostě snažší najít údajného viníka, než si přiznat realitu.

     Přes všechny komplikace lze v obytném autě strávit dovolenou i v době lockdawnu a užít si to. Ne každá lokalita má v čele představitele co zamrzli v minulých časech a chová se ke karavanistům nepřátelsky. Leckde již pochopili po vzoru vyspělejších západních zemí, že i turisté v camperech  mohou být přínosem. V těžkých chvílích uzavírek se o tom mohly přesvědčit hotely, které poskytli své parkoviště a zázemí karavanistům již v zimním období. V tu dobu často představovali tito turisté jediný příjem pro jejich podniky. Bylo to oboustranně výhodné.

camping-5402177_1920

      České země nabízejí nespočet cílů a příležitostí na výlet v obytném voze. Vedle kempů a vznikajících STPL existují další nabídky. Zajímavou alternativou je aplikace bezkempu. Tam na jednom místě najdete nespočet nabídek pro stání karavanu.  Různé kvality a ceny po celé republice. Ať už využijete některou z nich, nebo se vydáte na dovolenou takzvaně nadivoko, tak je třeba držet se několika pravidel. Jejich nedodržování může zhoršit podmínky pro ostatní karavanisty a může být důvodem pro nárůst zákazových značek pro karavany.

      Předně s karavanem nevjíždějte nikam do zákazů.  Respektujte místní, nikde nepřekážejte a zbytečně neprovokujte. Přijeli jste na návštěvu k místním. S těmi se můžete domluvit, optat se na možnost stání. Dobrým příkladem mohou být restaurační zařízení, kde můžete využít jejich zázemí a na oplátku utratit za jejich služby. Respektujte soukromé vlastnictví pozemků. Místo opouštějte v takovém stavu, aby nebylo poznat, že jste tam byli. Nikdo není zvědavý na nový nepořádek. Své odpadky si odvezte.  Šedou vodu v případě nutnosti vypouštějte nad kanálem. Pokud použijete biochemické přípravky, lze tak vyřešit v krajním případě i WC kazetu. Pokud se vám nepodaří vyhledat veřejné záchody, nebo STPL.