Proč se počítá cena demolice za tunu materiálu


Bohužel, jak už to tak bývá, žádná stavba nevydrží věčně. Jistě, existuje pár výjimek, jako například pyramidy, avšak pokud jde o klasické budovy, tak ty mají jen omezenou životnost. A na jejím konci musí být zbourány. Někdy je to proto, že musí udělat místo jiné stavbě, jindy je příčinou únava materiálu či potíže se statikou. Ať tak či tak, výsledek je vždy stejný – ona budova půjde k zemi. Jen málokdo však tuto práci zastane sám, zvláště u větších domů. Proto se často volají profesionálové. Ti si však za svou práci nechají zaplatit. Částka se pak obvykle počítá jako cena demolice za tunu materiálu, který přitom vznikne. Nejčastěji se jedná o suť, avšak mohou zde být i další materiály.

suť ze zdemolované budovy

Samozřejmě se můžeme ptát, proč je vlastně používán právě tento systém, namísto například platby za hodinu. Avšak, jak zjistíme, má to své oprávněné důvody. Je to jedna z možností, jak dosáhnout mezi oběma stranami férového vyrovnání. V první řadě je nutné si uvědomit, že používáním zařízení, ať už je to bagr nebo koule, se tato opotřebovávají. A čím více pracují, tím více se opotřebují. Je tedy jasné, že pokud máme do ceny promítnout i amortizaci, pak musíme brát v úvahu především to, kolik je toho vlastně zbouráno. Dobrá, můžeme namítnout, ale tady můžeme použít i cenu například za metr krychlový.

probíhající demolice domu

A to se může zdát jako dobrý nápad, avšak má jednu vadu: zdaleka ne všechny materiály, které jsou na stavbu použity, jsou stejně tvrdé. Ty tvrdší se pak obvykle vyznačují vyšší vahou. A je jasné, že čím tvrdší a těžší je onen materiál, tím větší je zátěž pro stroje a zařízení, která se na jeho demolici použijí. Je pak jasné, že čím více se zařízení opotřebuje, tím dříve je potřeba jej opravit či dokonce vyměnit. A to musí být započítáno v ceně, kterou zákazník platí. Sazba za tunu zbouraného materiálu je pak jednou z možností, jak toto zajistit.

Kde všude může nastat únik vody

Škody, které může způsobit únik vody, asi není třeba popisovat. Zvláště pokud zůstane delší dobu neobjeven. Je tedy jasné, že bychom se měli snažit mu předejít. Bohužel, většina lidí má skutečně jen mlhavou představu o tom, jak to udělat. Obvykle se zde omezujeme pouze na to, že před odchodem z domu zkontrolujeme, zda jsou všechny kohoutky skutečně vypnuté, a je pravdou, že zdánlivě toho o moc více udělat nemůžeme. Avšak, jak již bylo řečeno, pouze zdánlivě.

jedno ze slabých míst rozvodu vody

Tím, na co bychom se měli zaměřit, je otázka, kde je únik vody v našem bytě nejpravděpodobnější. Ačkoliv totiž záleží na více faktorech, jsou slabá místa, která jsou takřka univerzální. A na ta je dobré se zaměřit a pravidelně je kontrolovat. Která to jsou? V první řadě se jedná o spoje se sifonem. Tudy totiž často voda protéká pod poměrně velkým tlakem, navíc jsou vystaveny poměrně velké stálé zátěži. Rozhodně tedy není od věci občas zkontrolovat, zda se nezačínají uvolňovat či zda se tam neobjevují první kapičky. Pokud ano, je vhodné volat instalatéra.

instalatér při kontrole potrubí

To však není jediný slabý bod. Další najdeme ve spojích trubek, zvláště v místech, kde se zatáčí. Zde je problém v tom, že tato část je obvykle skryta ve stěnách a není snadné se k ní dostat. Proto je dobré je nechávat pravidelně prohlédnout odborníkem.

Samozřejmě také záleží na stavu a stáří potrubí. I zde platí, že čím je starší, tím více je náchylné k poškození a tím hůře drží pohromadě. Pokud tedy máme pocit, že již přesluhuje, je dobré jej nechat vyměnit. Jistě, nebude to levná záležitost, avšak je potřeba vzít v úvahu, že budeme mít klid na další desítky let. Navíc tím značně snížíme riziko protékání a poškození, které by se nám nakonec mohlo značně prodražit.

Zkrátka, je dobré věnovat pozornost celému vodovodnímu systému v našem domově, nejen té části, kterou vidíme. Pak nebudeme nepříjemně překvapeni.

Jak poznat podvodníky na internetu

Snad každý z nás dostal již někdy e-mail, který mu sděloval, že se stal výhercem vysoké sumy, případně nějaké věcné ceny, například nejnovějšího modelu mobilního telefonu. Asi není třeba říkat, že naprostá většina těchto zpráv jsou podvody. Mnohdy je to jasné na první pohled, avšak jindy může být i pro zkušeného člověka těžké rozeznat, zda jde o podvod či nikoliv. Na co si tedy dát pozor?

 

\'červený

 

V první řadě je to zpráva samotná. Pokud vypadá, jako by byla do češtiny přeložena online překladačem, a to ještě nepříliš kvalitním, mělo by nás to okamžitě zarazit. V případě, že zpráva bude v angličtině, je dobré zkontrolovat, zda neobsahuje pravopisné či gramatické chyby. To by totiž žádná společnost neudělala.

 

Pokud je onen e-mail údajně například od Amazonu, PayPalu či jiné podobné velké firmy, je vhodné zkontrolovat adresu, ze které přišel. Pokud končí koncovkou jako .gmail.com, pak zde něco pravděpodobně není v pořádku a s největší pravděpodobností se jedná o podvod.

 

scamer získávající vaše přístupové údaje

 

Také je vhodné se podívat, zda onen člověk, který je tam podepsán, v dané firmě na oné pozici skutečně pracuje. Tuto informaci si můžeme obvykle snadno ověřit na jejich oficiálních webových stránkách, kde bývá uveden seznam klíčových zaměstnanců – často i s e-mailovou adresou, ze které své zprávy posílají. Je tedy vhodné se podívat, zda toto vše souhlasí.

 

V případě, že si stále nejsme ani po tom všem jisti, je dobré obrátit se na firmu samotnou, zda by nám potvrdila, že nám skutečně poslali takový e-mail. Zde však v každém případě využijte kontakt uvedený na oficiálním webu, nikoliv ten, který vám přišel mailem.

 

Takto se můžete přesvědčit, zda se nejedná o podvod. Díky tomu pak případně nepřijdete o své peníze. Pokud se s oním člověkem totiž spojíte, většinou po vás bude chtít právě ty. A můžete si být jisti, že údajnou výhru v žádném případě neuvidíte.

Nebezpečí internetu

V dnešní době používáme technologie snad opravdu všichni. Alespoň všichni, kteří žijí průměrným běžným životem potřebují moderní technologie k tomu, aby mohli normálně během dne fungovat. Ať je to například mobilní telefon nebo počítač, který potřebujeme například k práci nebo k osobním účelům. Díky těmto přístrojům si dokážeme ulehčit opravdu spoustu věcí, které nás přes klasický den potkávají. Můžeme se například spojit s někým, kdo se od nás nachází opravdu velikou dálku a zjistit tak bleskurychle nějakou informaci, i když se s daným člověkem zrovna nemáme šanci vidět či potkat. 

Počítač a myš

Když už používáme právě mobilní telefony nebo počítače, velmi často jsme přes tyto zařízení připojeni i k internetu, ať už skrze bezdrátové připojení nebo přes mobilní síť, lidově řečeno data. Internet nám nabízí ještě širší spektrum funkcí, které můžeme na svých zařízeních používat. Ve spoustě věcech je to výhoda a opravdu nám to dokáže spoustu věcí ulehčit. Je to ale také opravdu dosti nebezpečné místo.  

Užívání mobilního telefonu

Velkým nebezpečím je například to, že se na veřejné síti můžete přihlásit ke svému bankovnímu účtu, v případě, že by se na tuto síť naboural někdo nezvaný se špatným účelem, pravděpodobně by byl schopný se vám nabourat do vašeho bankovního účtu a například vám vykrást jeho zůstatek, to by byla opravdu nepříjemná situace, proto si dávejte pozor na to, kde se připojujete.  

Dalším nebezpečím, které internet může přinášet se takzvaný nechtěný obsah. Pokud máte například děti, které ještě nejsou ve věku, kdy by vám mohlo být jedno, na co se dívají, je nebezpečí, že právě skrze internet najdou něco, co by jejich oči ještě neměli vidět. Tomuto se dá svým způsobem předejít a to tak, že na jejich zařízeních zakážete klíčová slova k vyhledávání, poté se jim právě tato hledání nebudou zobrazovat a vy můžete být naprosto v klidu.  

Nakupování potravin v moderní době: online

Dříve by to bylo něco nepředstavitelného. V dobách, kdy jsme teprve objevovali svět internetu, by nás zřejmě ani nenapadlo, že jednou nebude třeba chodit pro máslo a mléko do obchodu. Jenže časy se mění, lidé mají stále méně času, a tak logicky vznikají pomůcky, které běžný život usnadňují. Nakupování potravin a dalších nezbytností do domácnosti je jednou z nich.
Zelenina v obchodě
Jak to funguje?
Společnosti jako rohlik.cz či kosik.cz a mnohé další jsou jakousi online prodejnou. Na jejich internetových stránkách si jednoduše vyberete, jaké potraviny zrovna potřebujete, přihodíte je do virtuálního košíku a necháte si je přivést až ke svému prahu. Vůbec se nemusíte bát nedostatečné nabídky, naopak. V těchto virtuálních prodejnách najdete spoustu věcí, které byste jinde sháněli jen stěží. A navíc zde kromě potravin najdete i drogerii, věci pro čtyřnohé miláčky, alkohol nebo třeba i některé volně prodejné léky.
Nakupování online
Kvalita na prvním místě
Možná vás od nákupu od podobných společností odrazuje to, že nevěříte na kvalitu dovezených produktů. Opak ale bývá často pravdou. Jelikož se tyto společnosti potýkají s vysokou konkurencí, opravdu se maximálně snaží své zákazníky potěšit a nezklamat. A proto se vám nestane, že byste dostali nahnilé ovoce či zeleninu nebo třeba zkažené maso. A pokud přece, chyba se může stát všude, není problém na problém upozornit a peníze získáte zpět.
Ušetříte, nebo ne?
Nejspíš vám na mysli přišla otázka, zda je takto možné vlastně ušetřit, nebo jsou tyto nákupy dražší. Odpověď je, že vždy záleží na produktu. Stejně jako v běžných supermarketech nechybí ani v těch virtuálních nejrůznější akce a slevy, a tak zde některé produkty nakoupíte skutečně výhodně. A jiné naopak třeba o něco dráž. Pravdou však je, že při procházení se kolem regálů často nakoupíme něco, co vůbec nepotřebujeme. Toto riziko s nákupy online často odpadá.