Co bychom jako turisté neměli dělat

Mnozí lidé tráví dovolenou v zahraničí. Problémem však je, že se zde často neumí příliš chovat. Mnohdy dělají nejrůznější chyby, kterým je možné se poměrně jednoduše vyhnout. Rozhodně tedy není na škodu se o nich dozvědět, abychom se jich mohli vyvarovat.

 

Tou hlavní je nerespektování místních zvyklostí a podvědomé předpokládání, že se i v jiných zemích budou lidé chovat stejně jako v České republice. Nic však není dále od pravdy. Každá země má své vlastní zvyklosti, a co je běžné u nás, nemusí být jinde tolerováno. Ještě před cestou bychom se měli informovat o to, co je v dané zemi vhodné a co nikoliv, abychom nechtěně nezanechali špatný dojem.

 

fotografující turistka

 

Dále je to používání místního jazyka. Jistě, mnoho cizinců ocení snahu, avšak pokud známe jen pár slov, u kterých si navíc nejsme příliš jisti významem, je lepší spolehnout se například na angličtinu, pokud ji ovládáme na relativně slušné úrovni. Zanecháme tak podstatně lepší dojem.

 

Také chování například během exkurzí po památkách by mělo být slušné. Rozhodně není vhodné se během nich hlasitě bavit, i když nás zrovna daný objekt nezajímá. Ani bychom se neměli dotýkat muzeálních exponátů nebo pořizovat jejich fotografie, pokud je to zakázáno.

 

oblíbená turistická destinace

 

Je také dobré snažit se vyhnout typickým turistickým pastem, které najdeme v každé atraktivnější lokaci. Sem patří obchody se suvenýry, restaurace a mnohé další. Tyto si totiž často účtují nehorázné ceny, a sortiment mnohdy nebývá příliš kvalitní. Zde se vyplatí ještě před cestou udělat průzkum a zjistit podle recenzí na internetu, která místa a obchody skutečně stojí za to navštívit, aniž byste přišli o poslední peníze.

 

I na ty bychom si ostatně měli dávat pozor. Kapsáři existují nejen u nás, a turisté jsou oblíbeným cílem, neboť věnují svou plnou pozornost něčemu úplně jinému. Mějte tedy peněženku a doklady vždy bezpečně uloženy, abyste o ně zbytečně nepřišli. To by vám totiž dovolenou značně znepříjemnilo.