Proč vůbec existují cestovní pasy

Dnes má každý z nás mnoho důležitých dokumentů, které nesmí ztratit. Jedná se například o rodný list, občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny a mnoho dalších. Jedním z nich je i cestovní pas, který používáme, pokud chceme vycestovat mimo země Evropské Unie. To naprostá většina z nás považuje za samozřejmé, avšak když se nad tím zamyslíme, je to ve skutečnosti poněkud matoucí. Jde přeci jen o identifikační doklad, kterým si na celnici ověří, že se skutečně jedná o nás. Stejnou službu ale poskytne i občanský průkaz, na kterém jsou uvedeny ty samé údaje, plus další navíc. Proč tedy nelze (s výjimkou Evropské Unie) použít právě tu?

cestovní pas na mapě

 

Důvodů je hned několik. Tím hlavním je, že na rozdíl od občanského průkazu, cestovní pas je doklad s mezinárodní platností ve všech zemích. To mimo jiné znamená, že je standardizovaný a údaje, které jsou zde uváděny, jsou vždy stejné, ať už je vydán kdekoliv. To je důležitější, než by se mohlo zdát. Nesmíme totiž zapomínat, že není jen Česká republika, ale existují i jiné státy. Ty pak mohou mít (a často i mají) odlišné doklady totožnosti od toho našeho. To by pak znamenalo, že na celnicích by pracovníci museli znát prakticky každý z nich, aby věděli, kde přesně se nachází údaj, který je potřeba ověřit.

cestovní pas s letenkou

 

Dále je zde fakt, že některé země vyžadují také víza, aby byl člověku povolen vstup do země. A ta je potřeba někam zapsat, aby bylo možné ověřit, že daná osoba zde skutečně může pobývat. Právě pasy, které jsou navíc standardizované po celém světě, tuto službu poskytují.

 

Rozhodně se tedy jedná o velmi užitečný doklad, zvláště pro ty, kteří rádi cestují. Samozřejmě, zdaleka ne každý má stejnou váhu, avšak ten náš patří mezi ty lepší. Rozhodně byste s ním tedy neměli mít příliš problémů se vstupem do jakékoliv země, což je něco, co ocení prakticky každý z nás. Přeci jen, máme tak svobodnější volbu, kde strávíme svou dovolenou.