Kravata z Chorvatska

Kravaty se staly důležitou součástí každého pánského obleku či dokonce i šatníku. Možná byste to do kravat neřekli, ale mají opravdu velmi pestrou a zajímavou historii, která sahá
až do samotného Chorvatska. Chorvatsko je tedy považováno za domov kravaty.
upravení kravaty

Historie je taková, že dívky chtěly dát svým drahým nějaký dárek před odchodem do války, aby si na ně alespoň někdy vzpomněli a většinou tím dárkem byl právě ženský šátek. Muži
si je ihned vázali kolem krku. Šátky bývaly vyšívané a i z dražších materiálů. Šátek tedy vojáky doprovázel na jejich cestě.

Vojáci se dostali až do samotné Paříže, kde z toho na konec vznikla móda.
puntíkatá kravata

Tyto šátky nenosili pouze vojáci, ale také jejich důstojníci. Stal se z toho takový hit, že jej později začal nosit i sám Ludvík XIV.

Začalo se tomu říkat Cravat a oblibu si získával také v Belgii, Německu i dalších jiných zemích.

Dnes v Chorvatsku existuje podnik, zvaný Potomac, který nevyrábí pouze kravaty, ale i jiné módní doplňky. Jsou zdobeny mozaikami, plastikami apod. Vytváří je právě umělci a určitě stojí za to výtvory alespoň vidět na vlastní oči.

Výtvarníci po dvou letech zorganizovali v Pule happening, kde obrovskou kravatu obmotali kolem celé arény a uvázali na ni velký uzel. Už jen umístění kravaty kolem celé arény trvalo několik dní. Dokonce i jen provedení uzlu trvalo 24 hodin. Muselo to být opravdu něco šíleného.

Poté následovalo už jen rozvinutí a upravení konců kravaty. Dílo bylo hotovo a obdivováno návštěvníky, kteří se přijeli podívat. Obrovská kravata měla na délku 915 metrů a na šířku 25 metrů. Dokonce byla show vysílaná i americkou a německou televizí. Pokud byste se rádi podívali alespoň na fotografie, pak je hledejte pod názvem akce Pulská kravata. Určitě stojí podívaná za to.

Nyní už víte, odkud se do pánských šatníků vzala kravata. Přiznejte si sami, věděli jste
o jejich původu? My tedy ne.