Bankomaty slaví padesátku!

Letos v červnu tomu bylo právě padesát let od instalace prvního bankomatu. První bankomat vůbec byl tedy instalován v Londýně v roce 1968. Do Československa se dostal dokonce až po dvaadvaceti letech a to konkrétně v roce 1989. To v tuto dobu asi nikoho už ani nepřekvapí.
bankomat ve zdi

První bankomat v Londýně

První bankomatem byl tedy londýnský bankomat instalovaný v roce 1967 a patřil bance Barclays. Jeho název byl Barclaycash a vydával pouze desetilibrovou bankovku. Nikdo k výběru nemohl používat debetní nebo kreditní kartu, ale potřeboval tak zvaný děrný štítek. Samozřejmě i tenkrát bylo nutné prokázat svoji totožnost znalostí PIN kódu, který tedy díky děrnému štítku a použitý algoritmu šifrování, byl rozpoznán. Bohužel nebyl složitý a tak se brzy podařilo prolomit toto šifrování a musely se hledat jiné bezpečné cesty.
Úplně první bankomat má na starosti John Snepherd-Barron, který neměl rád situaci, kdy banky zavřely a on se nemohl dostat ke svým penězům. Stejně tak ho rozčilovalo, že nemohl čerpat benzín, když bylo po pracovních hodinách. A tak jeho firma vymýšlela nejen samoobslužný stojan čerpací stanice, ale také bankomat.
výběr hotovosti

Na vývoji bankomatu se pracovalo více, než tři roky a jeho bezpečnost testovala i britská tajná služba MI6.

První bankomat v USA

Co by to bylo za svět, kdyby se Američané nepovažovali za skutečné vynálezce bankomatu, když instalovali v roce 1969 první americký bankomat banky Chemical Bank. Stroje používané pro výběr hotovosti v Anglii fungovaly na jiném principu a tak je za skutečné bankomaty nepovažují.

Din Wetzel vynalézal svůj typ bankomatu z prakticky stejného důvodu, jako John. Jeho firma Docutel se věnovala vyvíjení zařízení, které by automaticky třídilo zavazadla na letištích a tedy dalších pět milionů dolarů věnoval do plastové karty s magnetickým proužkem, díky které je možné vybírat peníze.
Samozřejmě ani tato cesta nebyla nejen levná, ale ani snadná. V bankomatech fungovaly totiž pouze ručně vyrobené karty. Díky magnetickému proužku šlo na účet také peníze vkládat.
slot pro kartu
Do konce roku 1975 byl počet bankomatu v USA již vyšší než tři tisíce. Bylo to hlavně díky bezpečnosti, kterou podpořila spolupráce na šifrování PINu s odborníky z FBI a z MI5.