Když nemůžete prokázat příjmy, ale potřebujete si půjčit

Získat v bance hypotéku je snadné. Asi jako postavit dům holýma rukama, nebo naučit se plavat bez končetin. Jde to, ale není to pro každého.

Co potřebuji, abych získal hypotéku v bance?

Hned několik věcí.

  • Účel, tedy schopnost prokázat, k čemu tento finanční produkt hodláte využít.
  • Nadstandardní příjmy, ale prokazatelné.
  • Pevné nervy a božskou trpělivost.
  • Čistý registr.

dům a mince

Prokazatelné nadstandardní příjmy?

Ano, přesně tak. Pokud si myslíte, že jste se svým příjmem 50 000Kč měsíčně bonitní klient, a snadno si půjčíte na koupi domu, jste velmi naivní. Pokud tedy tím domem není nějaká miniaturní chatka na odlehlém místě, kterou stejně nikdo nechce. Vysoké příjmy však také nestačí, pokud je nemůžete prokázat. Nepracujete-li plně na smlouvu, nebo pokud děláte práce na černo, a ty pak tvoří většinu vašeho příjmu, je vám to v žádosti o hypotéku k ničemu. Banka samozřejmě posuzuje pouze příjmy, které lze prokázat. Také musíte být v zaměstnání už nějakou tu dobu, a váš zaměstnavatel musí potvrdit, že se vás nechystá v následujících měsících propustit.

peněženka v kapse

Co teď?

Ačkoliv neexistuje nic jako hypotéka bez doložení příjmu, jsou zde možnosti v podobě nebankovních hypoték, které jsou dostupnější i obyčejným lidským bytostem. Pokud můžete prokázat alespoň dostačující příjmy pro splácení, lze tuto hypotéku získat. A když ne? Stačí požádat třeba partnera, nebo někoho z rodiny, aby se stal spolužadatelem. Splácet budete samozřejmě jen vy, jedná se však o takovou pojistku, víceméně formalitu.

Změna plánů?

Máte strach, že si vezmete nebankovní hypotéku, která pro vás nebude výhodná, ale vy už nebudete moci vycouvat? Jen klid. Nebankovní společnosti navrhují hypotéky individuálně, a jsou ochotny vám vždy vyjít vstříc. Nechtějí vás připravit o střechu nad hlavou, a tak vám pomohou najít řešení. Pokud ale chcete odejít, a přenést svoji hypotéku jinam, bránit vám nebudou, ani za to nedostanete nesmyslné sankce.