Jak poznat podvodníky na internetu

Snad každý z nás dostal již někdy e-mail, který mu sděloval, že se stal výhercem vysoké sumy, případně nějaké věcné ceny, například nejnovějšího modelu mobilního telefonu. Asi není třeba říkat, že naprostá většina těchto zpráv jsou podvody. Mnohdy je to jasné na první pohled, avšak jindy může být i pro zkušeného člověka těžké rozeznat, zda jde o podvod či nikoliv. Na co si tedy dát pozor?

 

\'červený

 

V první řadě je to zpráva samotná. Pokud vypadá, jako by byla do češtiny přeložena online překladačem, a to ještě nepříliš kvalitním, mělo by nás to okamžitě zarazit. V případě, že zpráva bude v angličtině, je dobré zkontrolovat, zda neobsahuje pravopisné či gramatické chyby. To by totiž žádná společnost neudělala.

 

Pokud je onen e-mail údajně například od Amazonu, PayPalu či jiné podobné velké firmy, je vhodné zkontrolovat adresu, ze které přišel. Pokud končí koncovkou jako .gmail.com, pak zde něco pravděpodobně není v pořádku a s největší pravděpodobností se jedná o podvod.

 

scamer získávající vaše přístupové údaje

 

Také je vhodné se podívat, zda onen člověk, který je tam podepsán, v dané firmě na oné pozici skutečně pracuje. Tuto informaci si můžeme obvykle snadno ověřit na jejich oficiálních webových stránkách, kde bývá uveden seznam klíčových zaměstnanců – často i s e-mailovou adresou, ze které své zprávy posílají. Je tedy vhodné se podívat, zda toto vše souhlasí.

 

V případě, že si stále nejsme ani po tom všem jisti, je dobré obrátit se na firmu samotnou, zda by nám potvrdila, že nám skutečně poslali takový e-mail. Zde však v každém případě využijte kontakt uvedený na oficiálním webu, nikoliv ten, který vám přišel mailem.

 

Takto se můžete přesvědčit, zda se nejedná o podvod. Díky tomu pak případně nepřijdete o své peníze. Pokud se s oním člověkem totiž spojíte, většinou po vás bude chtít právě ty. A můžete si být jisti, že údajnou výhru v žádném případě neuvidíte.