Dovolená v obytném voze v Čechách

Dovolená v obytném voze v Čechách

Již druhým rokem svět ovlivňuje pandemie. To ovlivňuje aktivity včetně dovolené. Pro různá omezení se o cestování v obytném voze začalo zajímat více lidí.

Zavřené hotely a omezení na hranicích způsobilo, že mnohonásobně vzrostl zájem o karavany. Jako o jednu z mála možností, jak si i v době restrikcí užít dovolenou. Prodejci již na jaře roku 2021 hlásili, že jsou vozy pro celý rok vyprodány. V oblasti cestování karavanem bohužel ČR zaspala a na vzrůstající zájem o tuto formu dovolené nedokáže reagovat. Při lockdawnu je jednou z mála možností relaxace pobyt v přírodě. Zvýšený nárůst návštěvnosti národních parků a dalších přírodních lokalit byl zaznamenán po celé republice. Nebývalý zájem a k tomu nucená uzavírka hotelů, restaurací a dalších služeb sebou přinesla pochopitelné komplikace. Všude přítomný nepořádek, přeplněné odpadkové koše představují jen část problému.

motorhome-5024832_1920

      Zdaleka ne všichni zastupitelé obcí a parků si věděli rady. Jedno z neljednoduších řešení bylo najít, vybrat domnělého viníka a na toho vše svést. Proto se záhy začaly množit zákazy parkování pro karavany s tím, že dělají nepořádek. Nelze tvrdit, že se takový jedinci nenajdou, tak jako v každé skupině obyvatel, ale tvrdit, že nepořádek a přeplněné odpadkové koše na parkovištích jsou vinou karavanistů je alibismus. Moderní karavany mají vše potřebné včetně sprchy a toalety. Nechybí ani odpadkový koš. Zato větší množství návštěvníků v osobních vozech nemělo jak své potřeby řešit díky zavřeným hospodám. Takže jim občas nezbylo nic jiného, než svojí potřebu řešit v křoví po okolí. Někdy je prostě snažší najít údajného viníka, než si přiznat realitu.

     Přes všechny komplikace lze v obytném autě strávit dovolenou i v době lockdawnu a užít si to. Ne každá lokalita má v čele představitele co zamrzli v minulých časech a chová se ke karavanistům nepřátelsky. Leckde již pochopili po vzoru vyspělejších západních zemí, že i turisté v camperech  mohou být přínosem. V těžkých chvílích uzavírek se o tom mohly přesvědčit hotely, které poskytli své parkoviště a zázemí karavanistům již v zimním období. V tu dobu často představovali tito turisté jediný příjem pro jejich podniky. Bylo to oboustranně výhodné.

camping-5402177_1920

      České země nabízejí nespočet cílů a příležitostí na výlet v obytném voze. Vedle kempů a vznikajících STPL existují další nabídky. Zajímavou alternativou je aplikace bezkempu. Tam na jednom místě najdete nespočet nabídek pro stání karavanu.  Různé kvality a ceny po celé republice. Ať už využijete některou z nich, nebo se vydáte na dovolenou takzvaně nadivoko, tak je třeba držet se několika pravidel. Jejich nedodržování může zhoršit podmínky pro ostatní karavanisty a může být důvodem pro nárůst zákazových značek pro karavany.

      Předně s karavanem nevjíždějte nikam do zákazů.  Respektujte místní, nikde nepřekážejte a zbytečně neprovokujte. Přijeli jste na návštěvu k místním. S těmi se můžete domluvit, optat se na možnost stání. Dobrým příkladem mohou být restaurační zařízení, kde můžete využít jejich zázemí a na oplátku utratit za jejich služby. Respektujte soukromé vlastnictví pozemků. Místo opouštějte v takovém stavu, aby nebylo poznat, že jste tam byli. Nikdo není zvědavý na nový nepořádek. Své odpadky si odvezte.  Šedou vodu v případě nutnosti vypouštějte nad kanálem. Pokud použijete biochemické přípravky, lze tak vyřešit v krajním případě i WC kazetu. Pokud se vám nepodaří vyhledat veřejné záchody, nebo STPL.