Vybírejte pečlivě a s rozvahou

Období před příchodem dítěte je jednak plné očekávání, radosti a těšení se, ovšem nese sebou i spoustu povinností. Mezi ty zásadní patří vybrat vhodný a zejména bezpečný kočárek. Na trhu je jich nesčetné množství v různých designech, provedeních, kombinacích a cenových relacích.
s kočárkem u vody
Pojďme si ujasnit, jaké jsou základní typy kočárků a v čem jsou jejich přednosti:
Dnes velmi oblíbenou variantou je takzvaná trojkombinace. Jedná se o hluboký kočárek, který jde snadno předělat na sportovní verzi a součástí je dětská autosedačka, takzvané vajíčko, které je pro dítě zhruba do 10kg. Rodiče mají tuto kombinaci rádi, jelikož pořídí vše najednou a nemusí se nějaký čas starat. Výhody jsou takové, že na podvozek kočárku lehce přiděláte jak hlubokou korbičku, tak sportovní verzi kočárku. Zejména maminky ocení velmi praktické připevnění vajíčka, jelikož s malým dítětem se dnes běžně chodí nakupovat, vyřizovat na úřad a samozřejmě také k lékaři. Pokud musí rodiče absolvovat cestu autem, je pak jednodušší, když z kufru auta vytáhnou pouze podvozek, a dítě v autosedačce na něj připevní. Odpadá pak vytahování dítka ze sedačky a překládání do kočárku. Dítě může bezstarostně spát, aniž bychom jej rušili. Další výhodou je předělání kočárku na sportovní verzi, když dítě povyroste a to bez zbytečného shánění nového kočárku.
sportovní kočárek
Nevýhodou této verze může být fakt, že podvozek se sportovní verzí zabírají dost místa v kufru auta a bývají současně také těžké. Proto občas rodiče volí kombinaci 2v1 – tedy hluboký kočárek pro nejmenší dítě s autosedačkou, který pak prodají a koupí si lehký a skladný sportovní kočárek.

Sportovní kočárky jsou vesměs určeny pro větší děti, zhruba od půl roku, na trhu však najdete i verze, které vyhovují dětem od narození. Sportovní kočárky jsou méně mohutné, tedy lehčí a také lépe skladné, zejména do kufru auta. Jsou k dostání v různých variantách, běžně s pěnovými, gumovými nebo i nafukovacími kolečky. Pro sportovní nadšence jsou pak kočárky anatomicky upraveny pro sportování, tedy s většími koly, dostatečným odpružením, kdy při projížďkách s dítětem může rodič běžet nebo například jet na kolečkových bruslích.
kočárek s velkými koly
Poslední variantou kočárků jsou takzvané golfové hole – tyto rodiče volí zejména v době, když již dítě samostatně chodí a jízda v kočárku slouží spíše k odpočinku unaveným nožkám a k prospání dítěte. Golfové hole jsou ještě skladnější a lehčí, než sportovní kočárky. Nehodí se však již příliš do terénu, jsou vhodné na nákupy, nebo procházky po městě. Mají totiž malá plastová kolečka.
Někteří rodiče pak volí koupi každého typu kočárku i autosedačky zvlášť, i toto je řešení. Vše záleží na vkusu a rozhodnutí rodičů.
Kočárky a dětské autosedačky by měly splňovat nejpřísnější normy a měly by být pro děti jak pohodlné, tak zejména bezpečné.