Vrták je pracovní nástroj, s nímž se seznamují již děti na základních školách a některé i v domácnostech. S vrtákem se také pracuje poměrně snadno, stačí jej upnout do sklíčidla nebo pomocí Morse kuželu a stačí přiložit obrobek s označeným vrypem pomocí důlčíku.
Vrtáky do kovu – vrtáky HSS CO do kovu mají typický tvar šroubovice se dvěma protilehlými břity. Odvrtáte s nimi ocel, litinu, mosaz, bronz, slitinu hliníku a také třeba plast nebo dřevo. Výhodou těchto nástrojů je jejich velmi nízká cena, s výjimkou velmi velkých průměrů vrtaného otvoru.
Prodloužené vrtáky – potřebujete-li odvrtat delší otvor nebo je otvor špatně dostupný, například v dutině nebo v ohýbaném profilu, může se vám k této činnosti hodit prodloužený vrták do kovu. Prodloužené vrtáky se běžně používají ve strojírenské výrobě i v údržbě a hodí se i domácím kutilům.
Výhrubníky a výstružníky – jestliže je třeba zhotovit rozměrově i kruhově přesnější otvor, například pro pohyblivé strojírenské součásti, bude po jeho předvrtání zapotřebí použít výhrubník a případně ještě přesnější výstružník. Tyto nástroje již disponují více břity a vedení nástroje otvorem je díky tomu přesnější.
Vrtáky do betonu – pro vrtání otvorů do betonu jsou potřebné vrtáky s napájenými destičkami ze slinutých karbidů. Běžnou nástrojovou ocelí byste totiž takový otvor nevyvrtali.
Vrtáky do dřeva – pro vrtání dřeva postačí běžné vrtáky do kovu, ovšem chcete-li sofistikovanější nástroje a postupy, pak budete zřejmě poptávat ploché vrtáky, spirálové vrtáky, speciální hluboké (hadovité) vrtáky Lewis nebo vykružovací či Forstnerovy vrtáky.
Vyznat se ve všech vrtácích není jednoduché, ovšem po určité době práce s těmito nástroji vám to přejde „do krve“ a budete umět rozlišit, který vrtací a vyvrtávací nástroj k čemu v praktické situaci použít.