Jeden společný název, a přece jsou tak rozdílné

S podobným osvětlením se můžeme setkat nejen na veřejném prostranství, ale využívá se jich i ve výrobních halách nebo nákupních centrech a podobně. Za jejich výrobou stojí špičkoví výrobci jako Osram, Philips nebo Sylvania. Zde máme jistotu a zároveň záruku o kvalitních, ale především homologovaných produktech na našem trhu. Tudíž s nimi rozhodně chybu neuděláme. Také jsou rozděleny podle potřeby a intenzity svícení do 3 nejhlavnějších skupin, se kterými se asi tak nejčastěji setkáváme. V podstatě je jedná o výbojky, které jsou energeticky úspornými zdroji. Další předností je dlouhá životnost a také poměrně dlouhodobé svícení.

reklamy

Halogenidová výbojka – má nejvíce přirozeného světla a nejčastěji se s ní setkáme v obchodním centru. Díky ale intenzitě jasu se nyní dávají i na další různá místa jako jsou například přechody pro chodce, parkoviště, sportovní hřiště a podobná místa, kde je třeba mít co nejlépe osvícený objekt. Také je u nich výhodou, že si lze vybrat i vyhovující různou teplotu světla. Nejčastěji je k vidění teplá bílá nebo denní bílá. Klidně se mohou bez obav umístit do svítidel bez krytu, jen některé druhy vyžadují vysloveně kryté svítidlo. To hodně záleží na tvaru, provedení a patici výbojky.

noční osvěltení

Sodíkové výbojky – ty se poznají ihned na první pohled. Jejich barva je nažloutlá, to ale nic nemění na tom, že jsou stále v oblibě. Ono to může být způsobeno jejich životností, která je poměrně o dost delší. Sodíkové výbojky jsou také velmi často používány v pěstitelství, kdy je třeba podpořit růst sazenic umělým světlem.
Rtuťové výbojky – jim náleží modro-bílé světlo. Bohužel jejich životnost není tak velká, proto se s nimi setkáme spíše na místech, kde ještě prozatím stojí starší světelné soupravy veřejného osvětlení.
 Na trhu je k dispozici několik druhů a provedení dokonce by se dalo říci, že nikdy nebylo těžší si vybrat. A na druhou stranu i zde je správné východisko, přece nechat si dobře poradit.

5/5 - (5 votes)